Biberonlar çeşit çeşittir ve sadece 1 yönden farklı değillerdir. Genelde hacim, yapıldığı malzeme ve ağız genişliğine göre farklılıklar gösterirler. Hacimler markadan markaya farklılık gösterebilir ancak farklılık kullanım farkı aratacak kadar çok olmaz. Ayrıca hepsi başlıkta yazan miktarı alacak şekilde yapılırlar.

Biberonu ilk kez vermek için doğumdan sonra 1 ay beklemek uygundur, bebeğin annesinin memesinden emmeyi öğrenmesi gerekir. Bazı bebekler biberon almaz, alışması için zaman gerekebilir. Anne sütüyle beslenen bebeklere biberon önerilmez; ancak annenin meme başlarında çatlak varsa, emzirirken şiddetli ağrısı oluyorsa ya da annenin emzirmeyi engelleyecek bir hastalığı varsa biberon denenebilir.

Biberon çeşitleri;
Cam biberonlar: Temizlemesi kolaydır. İçindeki suyu iyi korudukları için sağlıklıdır ancak çatlama ve kırılma riskleri olduğundan bebeklerin eline verilerek emmeye bırakılması önerilmez.
Plastik biberonlar: Hafiftirler ve kolay kırılmazlar. Bu biberonların BPA maddesi içermediğinden kesinlikle emin olunması gerekir.

Silikon biberonlar: İç yüzeyleri esnektir. Bebek tarafından kolay kavranırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.