Bazı anneler ilk zamanlar bebeklerini emzirseler de bir süre sonra çeşitli nedenlerle bebeklerini biberonla beslemeye başlarlar. Fakat bebeği biberonla beslemenin zamanı önemlidir. Bebeği çok geç biberonla tanıştırmak bebeğin biberonu reddetmesine yol açacaktır. Fakat diğer yandan annelerin eğer bebeklerini biberonla besleme düşünceleri varsa bunu da hemen yapmamak gerekir. Önce ilk 2 ay kadar bebeği anne sütüyle emzirerek beslemek ve daha sonra biberona geçiş yapmak uygun olacaktır.

Biberon alırken dikkat etmeniz gereken 4 kriter ;

Biberonun boyu

Emziğin şekli

Biberondan emiş şekli

Emzikteki delik sayısı

*Yenidoğan bebeğiniz için kullanmanız gereken biberon ‘0 ay +’ ibareli olan Yenidoğan Akışlı emziktir. Biberondan süt azar azar akar. Bebeğiniz böylece kolaya alışmaz ve memeden soğumaz.

*1 aylık olduğunda 2 delikli yavaş akış emziğine,

*3 aylık olunca 3 delikli orta akış emziğine,

*6 aylık olunca 4 delikli hızlı akış emziğine geçmelisiniz.

Akışlar bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını giderecek şekilde ayarlanmıştır. Biberonda kendiniz asla delik açmamalı ya da varolan delikleri genişletmemelisiniz.

 

Biberonun kullanım ömrü nedir?

Emzikleri her kullanımdan önce çekiştirin. Çizik veya kopmalar yoksa en geç 3 ay içinde yenileyin. Biberonunuzun kullanım ömrü çizik veya yıpranma emareleri olana kadardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.